Banknot miał być lekkim i poręcznym następcą moment. O ile lekkości odmówić mu nie sposób, tak z poręcznością bywa różnie. Przyzwyczailiśmy się, że banknot mieści się do portfela, jednak nie zawsze tak jest. W historii świata czasem emitowano tak duże banknoty, że nawet złożone zmieściły by się najprędzej w teczkę.
Drugie miejsce
Jeszcze do niedawna największym wyemitowanym banknotem na świecie był banknot z Filipin. W 1998 roku z okazji 100. rocznicy Pierwszej Republiki, czyli ogłoszenia niepodległości Filipin w 1898 roku, wydano banknot o nominale 100 tys peso, a jego rozmiar przekraczał wielkość kartki A4. Jego dokładne wymiary to: 355,6 x 215,9 mm.
Awers przedstawia tzw. „Krzyk Pugad Lawin” (ew. „Płacz Pugad Lawin”, filip. „Sigaw ng Pugad Lawin„, hiszp. „Grito de Pugad Lawin„), czyli początek rewolucji filipińskiej skierowanej przeciwko Imperium Hiszpanii. Termin odnosi się do pierwszego starcia między Katipuneros, a hiszpańską Gwardią Cywilną na Filipinach lub do aktu podarcia hiszpańskich zaświadczeń podatkowych (cédulas personales), co miało symbolizować zerwanie z lojalnością wobec Hiszpanii. Niepewność jest wynikiem różnych relacji z wydarzenia, jednak oficjalnie uznaje się, że 23 sierpnia 1896 rok członkowie Katipunan pod wodzą Andrésa Bonifacio zbuntowali się w okolicach Caloocan , które obejmowało część dzisiejszego miasta Quezon.
Katipunan, w skrócie KKK (Kataastaasan Kagalang-galang na Katipunan ng mga Anak ng Bayan, czyli Najwyższe i Honorowe Stowarzyszenie Dzieci Narodu) była rewolucyjną organizacją założoną w 1892 roku przez grupę filipińskich nacjonalistów Deodato Arellano, Andrés Bonifacio, Valentin Diaz, Ladislao Diwa, José Dizon i Teodoro Plata.
Na rewersie przedstawiono filipińskiego generała Emilio Aguinaldo, który 12 czerwca 1898 roku wywiesił flagę Filipin na balkonie swojego domu w Kawit, w prowincji Cavite i ogłosił niepodległość. Aguinaldo rozbudował swój dom zmieniając go niejako w pomnik flagi i kraju. Zbudowano m.in. „balkon Niepodległości”, z którego najwyżsi urzędnicy Filipin korzystali podczas obchodów Dnia Niepodległości. Po śmierci, Aguinaldo podarował dom rządowi. Obecnie pełni on rolę muzeum i sanktuarium narodowego. Jest świadectwem rewolucji filipińskiej, która położyła kres hiszpańskiej kolonizacji kraju.




Największy banknot świata dziś
Obecnie tytuł „największego banknotu świata” należy do okolicznościowego banknotu 600 ringgit’ów wydanego w marcu 2018 roku w Malezji z okazji 60. Rocznicy podpisania porozumienia o niepodległości z 31 sierpnia 1957 roku. Jego wymiary to 370 × 220 mm, a powierzchnia to 814 cm2. Do Księgi rekordów Guinnessa został wpisany już w grudniu 2017 roku. Wydrukowany został na podłożu kompozytowym, czyli połączeniu polimeru z papierem.
Jego awers przedstawia 15 władców Malezji od 1957 roku, kiedy to Federacja Malajów ogłosiła formalną niepodległość od Wielkiej Brytanii. Tutejszych monarchów określa się tytułem Yang di-Pertuan Agong, co z malajskiego można przetłumaczyć mniej więcej, jako króla. Po środku banknotu widnieje tron królewski symbolizujący monarchię konstytucyjną. Nad nim znajduje się półksiężyc i gwiazda symbolizująca islam. Warto zwrócić uwagę że gwiazda ma 14 ramion, które oznaczają 13 stanów Malezji oraz stolicę Kuala Lumpur. Symbol tej umieszczony jest również na fladze narodowej oraz na nakryciu głowy króla.
Rewers przedstawia dziewięciu władców podpisujących Porozumienie o Niepodległości Federacji Malajów z dnia 5 sierpnia 1957 roku, która weszła w życie 31 sierpnia. Po prawej stronie banknotu znajduje się postać Tunku Abdula Rahmana Putry Al-Haja, pierwszego premiera Malezji. Na tle nadrukowane są cztery najważniejsze zabytki kraju: Istana Negara (Pałac Narodowy, rezydencja króla), Perdana Putra (budynek, w którym mieści się kompleks biurowy Premiera Malezji), budynek parlamentu i Istana Kehakiman (Pałac Sprawiedliwości). Odzwierciedlają one cztery filary narodu: monarchię, władzę wykonawczą, władzę ustawodawczą i władzę sądowniczą.
Wydano jedynie 6000 sztuk tego banknotu, a sprzedawany był za 1700 ringgit’ów (ok. 1500 zł), jednak rok później na aukcjach osiągnąć cenę 78 000 ringgit’ów (66 820 zł). Razem z emisją okazjonalną 600 ringgit’ów wydano również banknot o nominale 60 ringgit o identycznym wyglądzie, jednak w mniejszym rozmiarze, a także nie rozcięty arkusz trzech takich banknotów.



Źródła:
philippinefolklifemuseum.org
Bank Note Museum
gempak.com
slideshare.net
banknotenews.com